Γερμανία

Η Γκλάντμπαχ άλωσε την «Αλιάνζ Αρίνα»

Τα «πουλάρια» της Γκλάντμπαχ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράφαελ που σημείωσε και τα δύο τέρματα, έσπασαν το αήττητο της Μπάγερν μετά από 343 ημέρες στο πρωτάθλημα.

Οι Βαυαροί είχαν ηττηθεί για τελευταία φορά στην έδρα τους, με 3-0 από την Ντόρτμουντ στις 12 Απριλίου του 2014. Για την Μπουντεσλίγκα το άθροισμα δηλαδή, ήταν 14 ματς δίχως ήττα για τους πρωταθλητές Γερμανίας που πάντως έπαθαν διπλό κακό. Κι αυτό γιατί στο 24ο λεπτό, ο Άριεν Ρόμπεν, αποχώρησε με πόνους στη μέση και αντικαταστάθηκε από τον Μίλερ.

Από την άλλη μεριά η Γκλάντμπαχ με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην 3η θέση για να διατηρήσει το προβάδισμα έναντι της Λεβερκούζεν, ώστε να κατακτήσει το καλό εισιτήριο που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας 47 πόντους, έναντι 45 της ομάδας της ασπιρίνης.

Στο 32ο λεπτό ο Ράφαελ μετά από ωραία ασίστ του Χέρμαν με ένα σουτ κατάφερε να νικήσει τον Νόιερ και ν’ ανοίξει το σκορ για την Γκλάντμπαχ, με τον Νόιερ να έχει κάνει πολύ σοβαρό λάθος, αφού πήγε να μπλοκάρει την μπάλα, έφυγε από την αγκαλιά του και πέρασε κάτω από τα πόδια του.

Ο Κράμερ στο 77ο λεπτό ήταν αυτός που αυτή τη φορά σέρβιρε την ασίστ στον Ράφαελ για να κάνει το 2-0 υπέρ της Γκλάντμπαχ, με την μπάλα να περνάει κάτω από το σώμα του Νόιερ.Την καλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι, η Μπάγερν την είχε στο 86ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μπόατενγκ και κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, που κατάφερε ν' αποκρούσει πάνω στη γραμμή, ο Ζόμερ.