Ισπανία

Η Γρανάδα είναι εδώ!

Ένα γκολ του Αντρέας Περέιρα στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για την Γρανάδα ώστε να πάρει το τρίποντο κόντρα στη Λας Πάλμας με 1-0 και να συνεχίσει να ελπίζει για τη σωτηρία της.

Όσο ζει… ελπίζει η Γρανάδα! Η ομάδα του Λούκας Αλκαράθ επικράτησε 1-0 της Λας Πάλμας και συνεχίζει να ελπίζει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό από την αρχή και πολλές φάσεις. Στην πρώτη καλή ευκαιρία, λοιπόν, στο 17ο λεπτό ο Καρσελά έδωσε στον Αντρέας Περέιρα, αυτός σήκωσε τη μπάλα με το ένα πόδι και σούταρε με το άλλο, στέλνοντάς την στο «Γ» της εστίας του Βάρας για το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Λας Πάλμας ήταν καλύτερη, πίεσε για την ισοφάριση αλλά ο Χεσέ Ροντρίγκες έχασε τα… άχαστα. Στο 67 ‘ και δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του κατάφερε σε κενή εστία να μην σκοράρει και τρία λεπτά μετά πλάσαρε πάνω στον Οτσόα. Στις καθυστερήσεις δε, ο Ταναούσου σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά ο Οτσόα το… έβγαλε και κράτησε τη μεγάλη νίκη για την ομάδα του.