Γερμανία

Η Κολωνία είναι εδώ!

Στον πρώτο «τελικό» για την παραμονή, η Κολωνία «φώναξε παρών», αφού με γκολ του Τερόντε στο 95’ νίκησε 2-1 τη Γκλάντμπαχ και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Στην Κολωνία ξέρουν ότι μετά τον εφιαλτικό πρώτο γύρο και τη συγκομιδή έξι βαθμών, κάθε ματς είναι «τελικός». Οι «τράγοι» μπορεί να μην ήταν καλύτεροι από τη Γκλάντμπαχ και να χρειάστηκαν μεγάλη δόση τύχης, ωστόσο, πέτυχαν τον στόχο τους.

Αυτός δεν ήταν άλλος από τη νίκη, που ήρθε με σκορ 2-1, χάρη σε τέρμα του Τερόντε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 34’ με τον Σόρενσεν, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 69’ με τον Ράφαελ. Από την άλλη, η Γκλάντμπαχ «πλήρωσε» τις χαμένες ευκαιρίες της, αφού είχε 16 τελικές, αλλά ήταν πολύ άστοχη.

Η ουραγός της Μπουντεσλίγκα πήρε τη δεύτερη φετινή της ισοπαλία και πλέον μείωσε στους επτά βαθμούς τη διαφορά από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής. Από την άλλη, η Μπορούσια έχασε την ευκαιρία να «πιάσει» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τη Λειψία.