Γαλλία

Η Παρί επιστρέφει

Πλησιάζει και η Παρί. Οι πρωταθλητές εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα της Νις και με το επιβλητικό 4-0 επί της Ρεν βρέθηκαν στο μείον τρία από την κορυφή.

Κερδισμένη και η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι βρίσκεται στο μείον τρία από την κορυφή μετά το τέλος της 12ης αγωνιστικής του Championnat, καθώς επικράτησε 4-0 της κατά τ’ άλλα πολύ καλής φέτος Ρεν.

Έτσι, πλησίασε την πρωτοπόρο Νις, που έχασε με 1-0, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Οι πρωτευουσιάνοι έδειξαν μεγάλη διάθεση να καθαρίζουν νωρίς το ματς και ουσιαστικά τα κατάφεραν, έχοντας κάβα προβάδισμα από το πρώτο μέρος, με το αυτογκόλ του Φερνάντες στο 31ο λεπτό και το τέρμα του Καβάνι στο 42ο λεπτό. Ραμπιό (67’) και Βεράτι (79’) άφησαν το δικό τους στίγμα στη νίκη της ομάδας τους, που κράτησε ανέπαφη την εστία της για τρίτο σερί παιχνίδι του Championnat.