Γαλλία

Η Παρί «τιμώρησε» τη Λιόν!

Παρά το γρήγορο γκολ του Λακαζέτ, η Παρί Σεν Ζερμέν δεν πτοήθηκε και κάνοντας την ανατροπή -μέσα σε έξι λεπτά- νίκησε 2-1 τη Λιόν και έμεινε στο -3 από την κορυφή και τη Μονακό.

Δεν προηγείσαι στο «Παρκ ντε Πρενς»!

Η Λιόν έκανε το λάθος να πάρει νωρίς το προβάδισμα, με την Παρί Σεν Ζερμέν να κάνει την ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο και να παίρνει τη νίκη με 2-1, που την έφερε στο -3 από την κορυφή και τη Μονακό.

Μόλις στο 6’, ο Λακαζέτ άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι, με τους «λιονέ» να είχαν για κάποια λεπτά στη συνέχεια κι άλλες καλές στιγμές για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στους πρωταθλητές, όπου στο 34’ ο Ραμπιό έφερε το ματς ίσα, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Ντράξλερ τους έδωσε το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν για γκολ, με τις περισσότερες να ήταν για τους πρωτευουσιάνους, αλλά κανείς να μην σκοράρει και έτσι το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.