Ισπανία

Η Σεβίλλη έριξε από τα… σύννεφα την Εσπανιόλ

Το... συννεφάκι της Εσπανιόλ μετά τη νίκη της επί της Μπαρτσελόνα δεν υπάρχει πια. Και αυτό οφείλεται στη Σεβίλλη.

Το έχει κάνει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια, το έκανε και φέτος... Νίκησε την Εσπανιόλ στην έδρα της. Ωστόσο η σημερινή νίκη της Σεβίλλης με 3-0 ήρθε σε ένα χρονικό σημείο που έμοιαζε περισσότερο δύσκολο, λόγω του ενθουσιασμού που είχε φέρει η επικράτηση της σημερινής γηπεδούχου επί της Μπαρτσελόνα στο Κύπελλο.

Οι σεβιγιάνοι όμως έδειξαν να μην χαμπαριάζουν από κάτι τέτοιο. Εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να πάρουν τους τρεις βαθμούς και το έκαναν «καθαρίζοντας» μάλιστα το ματς και από το πρώτο 45λεπτο...

Σε αυτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ και έκοψαν κάθε όνειρο που μπορεί να είχαν οι παίκτες της Εσπανιόλ για κάτι καλό...

Στο 15ο λεπτό ο Βάσκεθ άνοιξε το σκορ και στο 34ο ο Σαράμπια διπλασίασε τα τέρματα της Σεβίλλης. Η Εσπανιόλ, η οποία φάνηκε να έχει αφήσει το... μυαλό της στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι, καθώς επί της ουσίας ποτέ δεν μπόρεσε να απειλήσει πραγματικά την εστία του Ρίκο.

Το τελικό σκορ 3-0 διαμορφώθηκε στο 90ο λεπτό με το τέρμα του Μουριέλ.