Ισπανία

Η Σεβίλλη… λιποθύμησε!

Ανήμπορη να εκμεταλλευτεί το αποτέλεσμα του «clasico» αποδείχθηκε η Σεβίλλη! Λιγόψυχοι οι Ανδαλουσιανοί, ηττήθηκαν από την μέχρι πρότινος ουραγό Γρανάδα (2-1), που πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος!

Και μόνο στη σκέψη να πλησιάσει την κορυφή -ή να μείνει μόνη δεύτερη στη βαθμολογία- η Σεβίλλη λύγισε.

Έχοντας θεωρητικά εύκολο έργο στην έδρα της μέχρι πρότινος ουραγού, η ομάδα του Σαμπάολι αποδείχθηκε λιγόψυχη και έχασε ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το τελικό 2-1.

Οι ψυχωμένοι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27’ με τον Περέιρα και έβαλαν τα θεμέλια της παρθενικής τους νίκης για φέτος με τον Λομπάν στο 56’. Το μόνο που κατάφεραν, δε, οι Ανδαλουσιανοί ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Μπεν Γεντέρ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, η Σεβίλλη ηττήθηκε για πρώτη φορά μακριά από την έδρα της έπειτα από τις 24 Σεπτεμβρίου και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις αναπόφευκτες απώλειες που θα υπάρχουν για Μπαρτσελόνα-Ρεάλ (ή και τις δυο) από το μεταξύ τους ντέρμπι.