Ισπανία

Ξύπνησε η Θέλτα!

Νίκη ψυχολογίας για την Θέλτα που γύρισε στο φινάλε το ματς 2-1 με την Βαλένθια στο «Μπαλαΐδος». Ευχαριστημένη νιώθει η Μπιλμπάο, καθώς παρά τις απουσίες, έμεινε όρθια στην έδρα της Εσπανιόλ (0-0).

Επιστροφή στις νίκες για την Θέλτα, που μετά το «σοκ» με την Λας Πάλμας την προηγούμενη αγωνιστική και την ήττα από τον Άγιαξ στην Ολλανδία για το Europa, πανηγύρισε το τρίποντο κόντρα στην Βαλένθια με σκορ 2-1.

Ιδανικό ξεκίνημα για τις νυχτερίδες, που μπήκαν καλύτερα στο «Μπαλαΐδος κι άνοιξαν το σκορ λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ύστερα από εκτέλεση πέναλτι του Παρέχο (32’). Η απάντηση για την ομάδα του Μπερίτσο ήρθε σε καθοριστικό σημείο, αφού ο Ρονκάλια απάντησε στο 43΄. Ανοιχτό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa να παίρνει σταδιακά τον έλεγχο κι εν τέλει να «γυρνάει» το παιχνίδι με τέρμα του Γκουιντέτι στο 77ο λεπτό.

Ευχαριστημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Εσπανιόλ μπορεί να αισθάνεται και η Μπιλμπάο (0-0). Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε την ομάδα του με αρκετά συντηρητικό πλάνο λόγω των σοβαρότατων απουσιών των Λαπόρτ, Σουσαέτα, Λέκουε, Σαν Χοσέ και Μπενιάτ και παρά την πίεση που δέχτηκε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο από τους παίκτες του Κίκε Φλόρες κατάφερε τουλάχιστον να μην ηττηθεί.