Oλλανδία

Η Χέρενφεν «πάτησε» τη Βίλεμ του Τσιμίκα, η Φέγενορντ την… πάτησε!

Με μεγάλη ανατροπή η Χέρενφεν πέρασε με 2-1 από την έδρα της Βίλεμ του Τσιμίκα και διεύρυνε το αήττητο σερί της στην 6η αγωνιστική της Eredivisie. Επική γκέλα της Φέγενορντ, που έπεσε από την κορυφή.

Η Χέρενφεν συνέχισε το αήττητο σερί της και προσπέρασε τη Φέγενορντ που «μπλόκαρε» για δεύτερο ματς.

Τα «νούφαρα» επιβλήθηκαν 2-1 της Βίλεμ, παρότι βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ. Η ομάδα του Κώστα Τσιμίκα (αγωνίστηκε βασικός) προηγήθηκε στο δωδέκατο μόλις λεπτό με τον Λίφτινγκ, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν… μάσησαν. Ο Σχαρς ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ενώ ο Κομπαγιάσι διαμόρφωσε το 2-1, που έδωσε την πέμπτη σερί νίκη στην Χέρενφεν.

Η Φέγενορντ, από την άλλη, την… πάτησε από την ανεβασμένη Μπρέντα, από την οποία ηττήθηκε 2-0.

Η ομάδα του Ρότερνταμ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 33’, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την Μπρέντα -που πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη της- έβαλε στο 87’ ο Ενεβόλντσεν.

Μάλιστα, το χαμένο πέναλτι του Κράμερ στο 74’ στέρησε την ευκαιρία από την Φέγενορντ να επανέλθει στις νίκες και να μην… χάσει την επαφή της με την κορυφή, αφού είδε την Χέρενφεν να την προσπερνάει, ενώ παραμονεύουν Αϊντχόφεν και Άλκμααρ.