Europa League

Η Ζενίτ δεν χαρίζεται

Τρένο η Ζενίτ! Οι Ρώσοι, οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει πρόκριση και 1η θέση επικράτησαν 2-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, έκανε το «5x5» και δεν χαρίστηκε στους ισραηλινούς που καίγονταν για βαθμούς.

Ασταμάτητη η Ζενίτ! Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης νίκησε (2-0) και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην έδρα της και συνέχισε με το απόλυτο στον τέταρτο όμιλο του Europa League και ενώ είχε εξασφαλίσει ούτως ή άλλως την πρόκριση και την πρώτη θέση στο γκρουπ της.

Παράλληλα, δεν έκανε τη χάρη στους φιλοξενούμενους που είχαν μάλη ανάγκη τους βαθμούς ώστε να αυξήσουν τις πιθανότητες για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο 44ο λεπτό ο Ρόμπερτ Μακ έκανε κούρσα από τα αριστερά, ο Ντάσα δεν μπόρεσε να τον σταματήσει και ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ έκανε ωραίο γύρισμα και ο Κοκόριν άνοιξε το σκορ από κοντινή απόσταση. Ο Κερζάκοφ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις του ματς με φάουλ, προτιμώντας εκτέλεση με χαμηλό και δυνατό σουτ που «τρύπησε» το αντίπαλο τείχος.