Ιταλία

Η ζωή της Λάτσιο, ο θάνατος της Ρόμα!

Θρίαμβος της Λάτσιο στο ντέρμπι. Οι λατσιάλι έκαναν κηδεία στην τυπικά γηπεδούχο Ρόμα 3-1 αφού την έθεσαν εκτός τίτλου, της αύξησαν το άγχος για το Ch.League και οι ίδιοι σχεδόν κλείδωσαν το Europa.

Θρίαμβος της Λάτσιο στο ντέρμπι της Ρώμης. Οι «λατσιάλι» επικράτησαν 3-1 απέναντι στην τυπικά γηπεδούχο Ρόμα και ουσιαστικά κλείδωσαν την έξοδό τους στην Ευρώπη μέσω του Europa League.

Η ομάδα του Ιντζάγκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Κεϊτά. Οι «τζιαλορόσι» πίεσαν έχασαν ευκαιρίες κι έφτασαν στην ισοφάριση με πέναλτι-φάντασμα που κέρδισε ο Στρόουτμαν και μετέτρεψε σε γκολ ο Ντε Ρόσι στο φινάλε του ημιχρόνου (45’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σπαλέτι είχαν καλύτερη εικόνα όμως δεν μπόρεσαν να «τουμπάρουν» το ματς. Αντίθετα, είδαν την Λάτσιο να μένει όρθια και να παίρνει ξανά το προβάδισμα με τον Μπάστα στο 50’. Οι «λατσιάλι» ανταποκρίθηκαν σχετικά καλά στο νέο κύμα πίεσης που δέχτηκαν και στο 85’ ξανά με τον Κεϊτά έδωσαν την χαριστική βολή φτάνοντας στο 3-1.

Έτσι, η Λάτσιo έφτασε τους 67 βαθμούς, κλειδώνοντας ουσιαστικά την έξοδό της στο Europa, ενώ διατήρησε και τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League αφού απέχει τέσσερις βαθμούς από τη Νάπολι που βρίσκεται στην 3η θέση. Όσον αφορά την Ρόμα, βλέπει πλέον τις ελπίδες της για τον τίτλο να «σβήνουν» αφού έμεινε στο -9 από την κορυφή και την Γιουβέντους. Παράλληλα, η Νάπολι αν κερδίσει το βράδυ στην έδρα της Ίντερ θα την πλησιάσει στον πόντο και θα κάνει ντέρμπι την 2η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους.