Ισπανία

Ισόπαλες και… αδιάφορες!

Στο 1-1 έμειναν Εσπανιόλ και Ράγιο Βαγιεκάνο στη Βαρκελώνη, σε ένα ματς δίχως βαθμολογικό κίνητρο, με τους Καταλανούς να ισοφαρίζουν στο τέλος και να μην προλαβαίνουν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Ισόπαλες (1-1) αναδείχθηκαν Εσπανιόλ και Ράγιο Βαγιεκάνο για την 35η αγωνιστική της Primera Division, σε μία αναμέτρηση όπου και οι δύο ομάδες αγωνίζονταν δίχως βαθμολογικό κίνητρο.

Οι Μαδριλένοι, αν και είχαν παθητικό ρόλο καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 29’, όταν σε αντεπίθεση, ύστερα από όμορφο συνδυασμό, ο Μπουένο έβγαλε μόνο του τον Ινσούα, με τον τελευταίο να ευστοχεί και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

Οι Καταλανοί «ξύπνησαν» στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν όμως η Ράγιο ήταν καλά κλεισμένη. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στο 80’ χάρη στο γκολ του Μορένο.

Η Εσπανιόλ είχε τις ευκαιρίες να κάνει την ανατροπή, όμως οι φιλοξενούμενοι, που ολοκλήρωσαν και το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κάνιας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, άντεξαν στην πίεση, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.