Ισπανία

Γκέλαρε με Χετάφε η Μπέτις του Παπασταθόπουλου – Γκολ ο Δουβίκας στο διπλό της Θέλτα

Η Μπέτις κόλλησε στο 1-1 με τη Χετάφε εντός έδρας, ενώ ο Τάσος Δουβίκας βρήκε δίχτυα στο εκτός έδρας 3-0 της Θέλτα επί της Οσασούνα.

Την ευκαιρία να πατήσει εξάδα έχασε η Μπέτις, που έμεινε στο 1-1 με τη Χετάφε εντός έδρας. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, με τον Γκρίνγουντ να ανοίγει το σκορ στο 8’ και τον Ίσκο να ισοφαρίζει στο 35’.

Βασικός για τους «βερδιμπλάνκος» αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, που βγήκε αλλαγή στο 65ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Θέλτα πήρε βαθιά ανάσα νικώντας 3-0 εκτός έδρας την Οσασούνα. Στραντ Λάρσεν (24’) και ντε λα Τόρε (25’) έδωσαν σημαντικό προβάδισμα μέσα σε ένα δίλεπτο στους Γαλιθιάνους, με τον Τάσο Δουβίκα να περνά ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 90’ με το δέκατο γκολ του στην Ισπανία!

Τέλος, η Βιγιαρεάλ κόλλησε στο 0-0 με την Κάντιθ εντός έδρας και παρέμεινε στα... χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας.