Ισπανία

Και πάλι καλά να λέει η Μπιλμπάο

Η Μπιλμπάο ήταν αγκαλιά με τη νίκη στο «Αλφόνσο Πέρεθ» όμως η Χετάφε δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν σε κομβικό σημείο και παραλίγο να πάρουν και τη νίκη στο φινάλε (2-2)

Χαρούμενη με τον βαθμό στο «Αλφόνσο Πέρεθ» βάσει της εξέλιξης του ματς με τη Χετάφε μπορεί να νιώθει η Μπιλμπάο (2-2).

Στο ματς που άνοιξε την 20η αγωνιστική της La Liga οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 13ο λεπτό με τον Ινιάκι Ουίλιαμς, όμως η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ. Λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου (21’) ο Μολίνα απάντησε για τους γηπεδούχους με εκτέλεση πέναλτι.

Η Μπιλμπάο ήλεγξε τον ρυθμό και με την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο χτύπησε με το ίδιο νόμισμα, αφού ο Ραούλ Γκαρθία έκανε το 1-2 από την άσπρη βούλα στο 48’. Παρότι η Χετάφε δεν έδειχνε σε καλή μέρα εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση των φιλοξενούμενων και στο 74ο λεπτό ο Άνχελ έκανε το 2-2. Μετά την ισοφάριση το γήπεδο πήρε «φωτιά», η ομάδα του Μπορδαλάς είχε περισσότερες ανάσες και πίεσε και για τη νίκη. Μάλιστα έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο φινάλε, με μεγαλύτερη αυτή του Άνχελ στο 88’, όμως η Μπιλμπάο κατάφερε να κρατήσει έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας.