Oλλανδία

Και τώρα τελικός!

H Χέρενφεν έκανε τη δουλειά της κόντρα στην Φέγενορντ (2-2 στην παράταση) και με συνολικό σκορ 3-2 πήρε την πρόκριση για τον τελικό του εισιτηρίου στο Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Φίτεσε.

Δεν τα κατάφερε τελικά η Φέγενορντ που αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) στην παράταση κόντρα στη Χέρενφεν, και με συνολικό σκορ 3-2, έχασε την πρόκριση για τον τελικό των play off της Eredivisie.

Η ομάδα του Ρότερνταμ πέτυχε το «πολυπόθητο» γκολ στο 41’ με τον Άτσαχμπαρ, φέρνοντας στα ίσα το συνολικό σκορ των δύο αναμετρήσεων.

Στην παράταση όμως «ξέμεινε» από δυνάμεις, με τον Ουθ να την... σκοτώνει με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου (100’ και 105’).

Η Φέγενορντ ισοφάρισε εκ νέου με τον Καζίμ-Ρίτσαρντς στο 110', ωστόσο, χάρη στο 1-0 του πρώτου ματς, η Χέρενφεν ήταν εκείνη που προκρίθηκε τελικά στον τελικό.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Φίτεσε, που νωρίτερα προσπέρασε το «εμπόδιο» της Τσβόλε, με το τρόπαιο να είναι ένα «εισιτήριο» για το Europa League της επόμενης σεζόν.

Επιμέλεια: Γιώργος Μπινιχάκης