Ιταλία

Τούμπαρε την Μπολόνια και έβγαλε το κεφάλι πάνω από τη… στάθμη η Κάλιαρι!

Η Κάλιαρι έκανε μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Μπολόνια, που τις τελευταίες αγωνιστικές βρίσκεται σε κακό φεγγάρι, επικράτησε 2-1 και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή, που την ανεβάζει βαθμολογικά, πήρε η Κάλιαρι! Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι επικράτησε 2-1 της Μπολόνια, η οποία τις τελευταίες αγωνιστικές βρίσκεται σε κακό φεγγάρι και έφτασε τους 18 βαθμούς, ούσα στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Όσον αφορά αυτή του Τιάγκο Μότα, έμεινε για τρίτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη και έμεινε στους 32 βαθμούς και στο -1 από την τετράδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και δεν επηρεάστηκαν από την «καυτή» ατμόσφαιρα στη Σαρδηνία, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα στο 24ο λεπτό με τον Ορσολίνι να γράφει το 1-0. Ωστόσο, οι «ροσομπλού» έδειξαν μετά το γκολ να… σβήνουν τις μηχανές και μόλις επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το σκορ στα ίσα, με τον Πετάνια να γράφει το 1-1 μετά την ασίστ του Ντοσένα.

Η Κάλιαρι πατούσε καλύτερα συνολικά καλύτερα, αλλά αδυνατούσε να σκοράρει, με τον Λυκογιάννη να μπαίνει στο ματς στο 66ο λεπτό για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Τρία λεπτά μετά, όμως, η ομάδα του Ρανιέρι κατάφερε να φέρει τούμπα το προβάδισμα της Μπολόνια, με τον Καλαφιόρι να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1.

Ένα σκορ που παρέμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σπουδαίο τρίποντο, ενώ ο Χατζηδιάκος είδε όλο το ματς από τον πάγκο.