Αγγλία

Κάρφωσε (και) ο Μιραλάς τη Γιουνάιτεντ!

Τ’ αυγά και τα πασχάλια έχασε η Μαν. Γιουνάιτεντ στο «Γκούντισον Παρκ»! Με τον Μιραλάς να μπαίνει αλλαγή και να κλείνει το… πάρτι, η Έβερτον έριξε ξεγυρισμένη τριάρα (3-0) στους «κόκκινους διαβόλους».

Πολύ βαριά για αποδείχθηκε για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η ήττα από την Τσέλσι.

Με εμφανώς κακή ψυχολογία -και παρουσιάζοντας τα γνώριμα κενά στην άμυνα- η ομάδα του Φαν Χάαλ έγινε παιχνιδάκι στα χέρια της Έβερτον, που την καθάρισε άνετα 3-0.

Το γρήγορο γκολ του ΜακΚάρθι (έπειτα από παλινωδία στα μετόπισθεν των «κόκκινων διαβόλων» στο 5’) έκανε νωρίς αφεντικά τους γηπεδούχους. Κι όταν ο Στόουνς έπιασε -αμαρκάριστος- την κεφαλιά για το δεύτερο γκολ στο 35’, ο γάμος σχόλασε πρόωρα για τη Γιουνάιτεντ.

Διότι οι απεγνωσμένες κινήσεις από τον πάγκο (με την είσοδο του Φαλκάο στο ημίχρονο και του Ντι Μαρία στο 63’) δεν άλλαζαν κάτι. Αντίθετα με την είσοδο του Κέβιν Μιραλάς στο 69’. Διότι ο Βέλγος δε χρειάστηκε ούτε πέντε λεπτά πριν εκμεταλλευτεί την… εντύπωση των αμυντικών ότι υπήρχε οφσάιντ και δώσει θριαμβευτικές διαστάσεις στη νίκη των «ζαχαρωτών».

Έτσι, η Γιουνάιτεντ δεν μπορεί να αξιοποιήσει τυχόν απώλεια της Άρσεναλ στο ντέρμπι με την Τσέλσι και μένει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας (που οδηγεί στα προκριματικά και όχι απευθείας στους ομίλους του Champions League).