Ισπανία

«Καθάρισε» Βαγεκάνο και… περιμένει αγριεμένη τη Λιόν η Μπάρτσα!

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο του εντός έδρας με τη Βαγεκάνο, αλλά η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη (3-1) και διατήρησε το +7 από τη 2η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, ωστόσο πέτυχε το ζητούμενο!

Ο λόγος για την Μπαρτσελόνα, που επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Ράγιο Βαγεκάνο και παρέμεινε στο +7 από τη 2η Ατλέτικο Μαδρίτης! Παράλληλα, η ομάδα του Βαλβέρδε διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα (12-3-0) και περιμένει με… άγριες διαθέσεις τη Λιόν στη ρεβάνς των «16» του Champions League (13/3, 22:00).

Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το «Καμπ Νόου» αφού προηγήθηκαν στο 24’ με ωραία ατομική προσπάθεια και εξαιρετικό σουτ του Ντε Τομάς. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους γηπεδούχους, που πάτησαν το γκάζι και έφτασαν στην ισοφάριση στο 38’ με κεφαλιά του Πικέ.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους Καταλανούς, που ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους. Στο 51’, ο Μέσι με πέναλτι έγραψε το 2-1, ενώ στο 82’ ο Λουίς Σουάρες έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα μετά από ωραία ομαδική συνεργασία και ασίστ του Ράκιτιτς.

Έτσι, οι Μαδριλένοι υποχρεώθηκαν στην 6η διαδοχική ήττα τους και παραμένουν μπλεγμένοι σε περιπέτειες.