Πορτογαλία

«Καθάρισε» με Ζόνας η Μπενφίκα, χαμηλές πτήσεις από Μήτρογλου

Ακόμα μία αγωνιστική στην κορυφή του πρωταθλήματος θα παραμείνει η Μπενφίκα, καθώς επικράτησε της Μαρίτιμο (3-0) με δύο γκολ του Ζόνας – Χωρίς γκολ ο άστοχος Μήτρογλου

Με τον Κώστα Μήτρογλου να μην πιάνει τα γνώριμα φετινά στάνταρ απόδοσής του και τελικά να αναλαμβάνει δράση ο Ζόνας, η Μπενφίκα «καθάρισε» από το ημίχρονο τη Μαρίτιμο, επικρατώντας με 3-0.

Οι «αετοί» δυσκολεύτηκαν μόλις για 34', όταν σε εκείνο το λεπτό ο Μαρτίνς στην προσπάθειά του να σταματήσει μια παράλληλη μπαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, εξανεμίζοντας κάθε ελπίδα για θετικό αποτέλεσμα στο «Ντα Λουζ».

Αυτό το γκολ άνοιξε τους διαδρόμους για τους γηπεδούχους και ειδικότερα για τον Ζόνας που στο 36' και το 45' διαμόρφωσε το 3-0, που αποδείχθηκε και τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Σε ό,τι αφορά την παρουσία του Κώστα Μήτρογλου, αγωνίστηκε και στα 90' του αγώνα, ωστόσο ήταν σε άτυχο για εκείνον βράδυ, αφού σπατάλησε τις αρκετές ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.