Γερμανία

Καθάρισε σε ένα λεπτό η Σάλκε

Η Στουτγκάρδη δυσκόλεψε για ένα ημίχρονο την Σάλκε, όμως οι «βασιλικοί μπλε» με δύο γκολ στο καπάκι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου επέστρεψαν στις νίκες (3-1).

Στις νίκες επέστρεψε η Σάλκε που επικράτησε 3-1 στη «Veltins Arena» κόντρα στην Στουτγκάρδη.

Οι Σουηβοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ύστερα από πέναλτι του Μπενταλέμπ μόλις στο 4ο λεπτό, όμως απάντησαν στο φινάλε του ημιχρόνου με τέρμα του Ακολό στο 40΄. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στην… τσίτα για το δεύτερο 45λεπτο και με δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού (Νάλντο 47’ και Μπουργκστάλερ 48’) «καθάρισαν» το τρίποντο. Στο 59’ μπήκε ως αλλαγή για την Στουτγκάρδη ο Τάσος Δώνης.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Χέρτα παρότι προηγήθηκε δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και είδε την Βέρντερ να φεύγει με βαθμό (1-1) από το Βερολίνο.