Κύπελλο Ελλάδας

«Καθάρισε» τον Αιολικό η Λαμία και έκανε... σεφτέ

Εύκολο απόγευμα για τη Λαμία που «καθάρισε» τον Αιολικό εκτός έδρας με 3-0 και απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Κανένα πρόβλημα στο Κύπελλο για τη Λαμία που έκανε το καθήκον της κόντρα στον Αιολικό.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου «καθάρισε» με 3-0 την ομάδα της Μυτιλήνης και ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μάλιστα, με τη νίκη αυτή έκανε... σεφτέ στη χρονιά, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη.

Ο Ρόμανιτς στο 15ο λεπτό άνοιξε τον λογαριασμό για τους φιλοξενούμενους, ενώ o Ταϊρόν στο φινάλε του ημιχρόνου, έγραψε το 2-0 για την ομάδα του Μάντζιου.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σάλιακος στο 70' με όμορφο πλασέ.

Αιολικός: Σφύρλας, Αγριμάκης, Βαλιός, Κρητικός, Καλαφάτης, Τσομπανέλλης (68’ Ν. Λαζαρίδης), Σπόλιαριτς, Κατσίκης (75’ Παρέλλης), Παλαμουτσής, Τσιπάς (58’ Λαμπράκης), Μπουρούς.

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας (75’ Νικολόπουλος), Τιρόνε (62’ Βλαχομήτρος), Σάλιακας, Ρόμανιτς, Τζανετόπουλος, Τουράμ (68’ Καραγιάννης), Μπαχανάκ, Ράμος, Μπουλουλή