Ιταλία

Κατήφορος και στο «Σαν Πάολο» για τη Γιούβε (video)

H Nάπολι υποχρέωσε την Γιουβέντους στην 3η ήττα της σε 6 αγωνιστικές και την άφησε στους πέντε βαθμούς μετά τη νίκη της με 2-1 στο «Σαν Πάολο» με γκολ των Ινσίνιε και Ιγκουαϊν.

Η κατρακύλα συνεχίζεται για την Γιουβέντους, ενώ η Νάπολι πήρε μια σημαντική ανάσα που της δίνει και βαθμολογική ώθηση για την συνέχεια. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και η «βέκια σινιόρα» το πάλεψε μετά το 2-0, όταν και μείωσε με τον Λεμινά, ενώ είχε κάποιες μικροευκαιρίες για την ισοφάριση.

Στο 14ο λεπτό ο Ζάζα μετά από πάσα του Ντιμπαλά, θα σουτάρει, αλλά ο Ρέινα θ’ αποκρούσει. Στο 26ο λεπτό η Νάπολι, μετά από ωραία συνεργασία του Ινσίνιε, με τον Ιγκουϊαν, βρήκε τον πρώτο λίγο έξω από την γραμμή της μεγάλης περιοχής να έχει χώρο και με δεξί συρτό σουτ, νίκησε τον Μπουφόν για ν’ ανοίξει το σκορ, υπέρ των γηπεδούχων.Οι Καγιεχόν και Μέρτενς είχαν δύο καλές στιγμές για τους γηπεδούχους, λίγο πριν τελειώσει το α’ μέρος, αλλά το σκορ έμεινε στο 1-0 στα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη ο Γκονζάλο Ιγκουαϊν με ωραίο αριστερό σουτ στο 62ο λεπτό, παρά την προσπάθεια του Μπουφόν, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 2-0, με το 5ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Όμως η Γιουβέντους απάντησε άμεσα και ξαναμπήκε στο ματς μετά από ένα λάθος της άμυνας των γηπεδούχων. Ο Ντιμπαλά έβγαλε την σέντρα από αριστερά και ο Λεμινά από το ύψος του δεύτερου δοκαριού με σουτ μείωσε σε 2-1.Στο 73’ ο Μοράτα σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, για να στείλει την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ρέινα. Η «Μεγάλη Κυρία» είχε κι άλλη καλή στιγμή στο 83’ με την κεφαλιά του Πογκμπά να φεύγει όμως εκτός εστίας.