Ισπανία

Κέρασε ντόρτια η Μπάρτσα

Μετά το κάζο στο Βίγκο, ξέσπασε στην Λα Κορούνια. Η Μπαρτσελόνα πέτυχε στο ρελαντί τέσσερα γκολ κόντρα στην ομάδα της Γαλικίας (4-0) στο «Καμπ Νου» κι έδειξε έτοιμη για το ντέρμπι με την Σίτι.

Τα σπασμένα από την βαριά ήττα της Μπαρτσελόνα -πριν την διακοπή- στην έδρα της Θέλτα, πλήρωσε η Λα Κορούνια. Οι μπλαουγκράνα παίζοντας… όσο χρειαζόταν έφτασαν άνετα στο τελικό 4-0 επί της ομάδας της Γαλικίας στο «Καμπ Νου» κι ανέβηκαν στην δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Σεβίλλη.

Το «τρίποντο» για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε καθάρισε ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο όταν ο Ραφίνια με δύο γκολ (στο 21’ και στο 36’) έκανε εύκολα το 2-0. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Σουάρες έγραψε το 3-0 (43’). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων λόγω και της αναμέτρησης του Champions League κόντρα στην Σίτι, με τον Λιονέλ Μέσι να διαμορφώνει το τελικό σκορ από το 58ο λεπτό.