Αγγλία

«Κέρασε» ο Αλέξις στη γιορτή του Βενγκέρ!

Στην υγειά του Σάντσες «ήπιε» ο Βενγκέρ! Το βράδυ που «έπιασε» τον Σερ Άλεξ, με 810 παρουσίες στον πάγκο της Άρσεναλ στην Premier, ο Αλσατός είδε τον Χιλιανό να του χαρίζει το «διπλό» στην Πάλας, 2-3!

Για… πάρτη του Βενγκέρ «καθάρισε» ο Σάντσες!

Την ιστορική βραδιά (28/12), όπου ο προπονητής του συμπλήρωσε 810 παιχνίδια -σε επίπεδο πρωταθλήματος- στον πάγκο της Άρσεναλ, «ισοφαρίζοντας» τον μεγάλο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, ο Χιλιανός… πήρε από το χέρι τους «κανονιέρηδες» και με δύο, δικά του γκολ, μέσα σε ένα πεντάλεπτο, τους χάρισε μία πολύ μεγάλη νίκη στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, με σκορ 3-2!

Και όμως…

Οι Λονδρέζοι πήγαν να τα κάνουν (ξανά) μαντάρα!

Ενώ προηγήθηκαν με τον Μουστάφι, στο 25ο λεπτό, και είχαν πολλές και μάλιστα, «καθαρές» ευκαιρίες, προκειμένου να… τελειώσουν τη δουλειά στο πρώτο ημίχρονο, μπήκαν… κοιμισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να δεχθούν την ισοφάριση από τον Τάουνσεντ, στο 49'. Το δεκάλεπτο που ακολούθησε, δε, ήταν εφιαλτικό, με την ομάδα του -βασικού- Λούκα Μιλιβόγεβιτς να δημιουργεί φάσεις για την απόλυτη ανατροπή.

Μέχρι που «χτύπησε» ο Αλέξις…

Με γκολ στο 62' και στο 66', ο Λατινοαμερικανός έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην Άρσεναλ, που είδε τον Τόμκινς να μειώνει στο 89', αλλά κράτησε το «τρίποντο», και «πιάνοντας» εκ νέου την Τότεναμ στην 5η θέση της Premier League, μετά τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής, παρέμεινε σε… τροχιά τετράδας.