Ιταλία

Κι αν της κάτσει...

Την προσπέρασε και περιμένει. Η Ρόμα έκανε το καθήκον της στην αναμέτρηση με την Τζένοα (2-0) και επέστρεψε προσωρινά (;) στη δεύτερη θέση, προσδοκώντας σε «γκέλα» της μισητής, Λάτσιο.

Συνεχίζει το πρέσινγκ στη Λάτσιο η Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν 2-0 της Τζένοα στο «Ολύμπικο» και έφθασαν τους 64 βαθμούς. Δύο περισσότερους από τη συμπολίτισσα, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο ( εκτός με Αταλάντα) και είναι στο χέρι να βρεθεί ξανά στη δεύτερη θέση, που οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ντουμπία έγινε κάτοχος της μπάλας στο 35’ μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, άδειασε αρχικά την αντίπαλη άμυνα με μια του κίνηση και στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Περίν. Οι Ρωμαίοι έλεγξαν την κατάσταση από εκεί και πέρα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου κλείδωσαν τη νίκη με τον Φλορένσι.

Ο Ιταλός μέσος διάνυσε πολλά μέτρα από τα δεξιά, καθώς τον ξέχασε η ανοργάνωτη στη συγκεκριμένη φάση άμυνα της Τζένοα και όταν έφθασε στην περιοχή της κεραυνοβόλησε τον 22χρονο πορτιέρο.

Βασικοί Μανωλάς-Τοροσίδης, ενώ ο Χολέμπας, ο οποίος ήταν στον πάγκο δεν χρησιμοποιήθηκε.