Ισπανία

Κι όμως… Ο παροπλισμένος Ντεμπελέ έσωσε την Μπαρτσελόνα στο «Μετροπολιτάνο»!

Με γκολ του Ουσμάν Ντεμπελέ στο 90’, η Μπαρτσελόνα απέσπασε το 1-1 στο «Μετροπολιτάνο» από την Ατλέτικο Μαδρίτης και παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας και κυριάρχησε ο φόβος της ήττας, Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα κόλλησαν στο 1-1 στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενόσω συνεχίστηκε η παράδοση των 8 τελευταίων ετών που θέλει τους «ροχιμπλάνκος» να μην κερδίζουν τους «μπλαουγκράνα» σε επίπεδο πρωταθλήματος (0-5-12)!

Οι Καταλανοί ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα που είχε παρατάξει απέναντί τους ο Σιμεόνε.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, αλλά δεν βρήκαν χώρους για να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι βαδίζουμε ολοταχώς προς το 0-0, ήρθε ο Ντιέγκο Κόστα να εκτελέσει με κεφαλιά τον Τερ Στέγκεν στο 77’ σε μια φάση που ξεκίνησε από κόρνερ και να χαρίσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι «μπλαουγκράνα» κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά και η επιμονή τους δικαιώθηκε στο 90’, με τον Ντεμπελέ να παίρνει την πάσα του Μέσι και με σουτ μέσα από την περιοχή να νικά τον Όμπλακ και να παγώνει το «Μετροπολιτάνο».

Από ‘κει και πέρα, δεν άλλαξε κάτι, με το τελικό 1-1 να αφήνει γλυκιά γεύση στην Μπαρτσελόνα, αφού διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Στην αντίπερα όχθη, η Ατλέτικο διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 10 ματς πρωταθλήματος (5-5-0), ωστόσο της έμεινε η πίκρα από την εξέλιξη του αγώνα με τους Καταλανούς.