Αγγλία

Κλωτσιά στην… καρέκλα του Μπίλιτς! (video)

Έτριζε που έτριζε, πλέον μοιάζει αδύνατο η καρέκλα του να κρατήσει τον Σλάβεν Μπίλιτς! Έρμαιο στις διαθέσεις της εκπληκτικής Μπράιτον, η Γουέστ Χαμ ισοπεδώθηκε με 3-0 μέσα στην έδρα της.

Μια εκπληκτική παράσταση -που πιθανότατα ήταν η τελευταία στην οποία ο Σλάβεν Μπίλιτς συμμετείχε ως προπονητής της Γουέστ Χαμ- έδωσε μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου η Μπράιτον.

Οι φοβεροί νεοφώτιστοι έκαναν φύλλο και φτερό τους γηπεδούχους και αναγκάζοντάς τους σε ντροπιαστική ήττα με 3-0, πανηγύρισαν το πρώτο διπλό της ιστορίας τους στην Premier League.

Πριν καταλάβουν καλά-καλά τι έγινε, τα «σφυριά» βρέθηκαν να κυνηγάνε το σκορ, εξαιτίας του γκολ του Μιούρεϊ στο 10’/. Εκεί που πίεζαν δε για την ισοφάριση, ήρθε ο Ισκιέρδο να τους δώσει δεύτερο χτύπημα -και μάλιστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Από ‘κει και πέρα λοιπόν, οι Λονδρέζοι όχι απλά δεν κατάφεραν να συνέλθουν, αλλά είδαν την Μπράιτον να δίνει διαστάσεις θριάμβου στο τέλος στη νίκη της με το πέναλτι που κέρδισε ο Μιούρεϊ από τον Σαμπαλέτα και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

Κάπως έτσι, η Γουέστ Χαμ έμεινε δυο μόλις πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη (και μάλιστα με παιχνίδι παραπάνω) και το μέλλον του -ούτως ή άλλως υπ’ ατμόν- Μπίλιτς στον πάγκο τους διαγράφεται από δυσοίωνο έως ανύπαρκτο.