Ισπανία

Κόβει ταρίφες η Βιγιαρεάλ

Μετά την τριάρα στην Ατλέτικο, η Βιγιαρεάλ «κέρασε» άλλα τρία γκολ την Σπόρτινγκ Χιχόν στο «Μολινόν» (3-1) κι έφτασε στο -1 από την 3η θέση και την Σεβίλλη.

Στο άψε-σβήσε καθάρισε την Σπόρτινγκ Χιχόν η Βιγιαρεάλ, που πέρασε άντε από το «Μολινόν» με σκορ 3-1, στ πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι παίκτες του Εσκριμπά ουσιαστικά καθάρισαν από το πρώτο 20λεπτο το παιχνίδι με τέρματα των Ντος Σάντος (12’) και Σανσόνε (19’). Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι παρά την πίεση του δευτέρου ημιχρόνου και δέχτηκαν και τρίτο γκολ από τον Πάτο στο 74ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Καρμόνα λίγο πριν 89ο λεπτό.

Πλέον, το κίτρινο υποβρύχιο έφτασε τους 29 βαθμούς και βρίσκεται έναν πίσω από την 3η θέση και την Σεβίλλη, η οποία το βράδυ υποδέχεται την Μάλαγα. Στον αντίποδα, η Χιχόν έμεινε στην 18η με 12.