Champions League

Κοντά σε ιστορικό ρεκόρ ο Νάβας (video)

Ο Κοσταρικανός τερματοφύλακας της Ρεάλ Μαδρίτης, Κέιλορ Νάβας, κράτησε ανέπαφη την εστία του στον αγώνα με την Ρόμα και πλέον κυνηγά στο απόλυτο ρεκόρ του Γιένς Λέμαν.

Πράγματα και θαύματα κάνει και τη φετινή χρονιά ο Κέιλορ Νάβας με την Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς όποτε έχει αγωνιστεί στο Τσάμπιονς Λιγκ με τη φανέλα της «βασίλισσας» έχει «κατεβάσει» ρολά.

Ο 29χρονος γκολκίπερ από την περσινή χρονιά «τρέχει» ένα εκπληκτικό σερί, το οποίο διεύρυνε με τα δύο παιχνίδια κόντρα στην Ρόμα. Με αυτά τα ενενηντάλεπτα, ο Κοσταρικανός έφτασε τα 720 λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ και απέχει μόλις 133 λεπτά από το απόλυτο ρέκορντμαν, τον Γερμανό Γιένς Λέμαν, ο οποίος με τη φανέλα της Άρσεναλ τις σεζόν 2005-2006 και 2006-2007 κράτησε ανέπαφη την εστία του για 853 λεπτά.

Στις αναμετρήσεις για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ με την Βόλφσμπουργκ, ο Νάβας θα έχει την ευκαιρία να «σπάσει» το συγκεκριμένο ρεκόρ.

8/3/2015: Ρεάλ Μαδρίτης - Ρόμα 2-0

Να σημειώσουμε πως ο 29χρονος δεν έχει αγωνιστεί τη φετινή χρονιά με την Σαχτάρ Ντονέτσκ εκτός έδρας –στο μοναδικό ματς που δέχτηκε γκολ η «βασίλισσα»(3-4), όπως και με την Μάλμε στο «Μπερναμπέου» στο επιβλητικό 8-0.

Επιμέλεια: Σπύρος Νικολαΐδης