Αγγλία

«Κρέμασε» την Άρσεναλ ο Τσεχ

Με τον Πετρ Τσεχ να υποπίπτει σε ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της καριέρας του, η Άρσεναλ γνώρισε την ήττα από την Σουόνσι με 3-1 και είδε την πρώτη τετράδα να ξεμακραίνει στους οκτώ πόντους.

Χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς παρέμεινε η Άρσεναλ…

Οι Λονδρέζοι δέχθηκαν ηχηρό χαστούκι από την Σουόνσι, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Μεγάλη ευθύνη για το σημερινό αποτέλεσμα φέρει ο Πετρ Τσεχ, ο οποίος υπέπεσε σε… μυθική γκέλα δίνοντας την δυνατότητα στους «κύκνους» να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με 2-1 σε ένα σημείο που το παιχνίδι ακροβατούσε κυριολεκτικά σε τεντωμένο σκοινί.

Η αναμέτρηση για την ομάδα Αρσέν Βεγνκέρ ξεκίνησε υπό τις καλύτερες συνθήκες. Ο Μεσούτ Οζίλ έδωσε έτοιμο γκολ στον Νάτσο Μονρεάλ και αυτός με εξαιρετική προβολή έγραψε το 0-1 στο 33ο λεπτό. Ωστόσο η χαρά των παικτών της Άρσεναλ δεν κράτησε ούτε ένα λεπτό. Και αυτό γιατί με τη… σέντρα ο Κλούκας κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των Γκάνερς και με ψύχραιμο πλασέ έφερε το ματς στα ίσια (1-1) το οποίο διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα.

Η Σουόνσι ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο μέρος και με διάθεση να κυνηγήσει το γκολ. Ο Βενγκέρ έριξε στον ματς τον Μχιταριάν ψάχνοντας το δεύτερο τέρμα, με τον Αρμένιο μεσοεπιθετικό να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του. Ωστόσο ο... Τσεχ είχε διαφορετική άποψη. Στο 60' λοιπόν σε μία ανύποπτη στιγμή ο Μουστάφι γύρισε την μπάλα στον Τσέχο τερματοφύλακα, ο οποίος βρήκε… αέρα και έδωσε ανεπανάληπτη ευκαιρία στον Αγιού να κάνει το 2-1, με τον Γκανέζο να ξετυλλίγει το δώρο και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά η Άρσεναλ ανέβασε την γραμμή της άμυνας της παίζοντας τα όλα για όλα προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο τα πάντα κρίθηκαν οριστικά στο 86’. Σε εκείνο το σημείο ο Αγιού μπήκε με αρκετή… ευκολία μέσα στην περιοχή της Άρσεναλ γύρισε στον Κλούκας και αυτός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το τελικό 3-1 και βύθισε ακόμα περισσότερο τους Λονδρέζους.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας Γουέστ Χαμ και Κρίσταλ Πάλας αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Ο Μπεντέκε έκανε το 0-1 στο 24’ με τον Νόμπλ να ισοφαρίζει δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.