Europa League

Κρυφτείτε, η Ζενίτ δεν αστειεύεται

Τώρα ήταν η σειρά της Άλκμααρ. Με την τεσσάρα και την σούπερ ανατροπή στο Ισραήλ, η Ζενίτ «σάρωσε» και τους Ολλανδούς με σκορ 5-0 στην Αγία Πετρούπολη και αγκαλιάζει την πρόκριση.

Σε δαιμονιώδη κατάσταση βρίσκεται η Ζενίτ και το απέδειξε και κόντρα στην Άλκμααρ. Οι Ρώσοι έκαναν… πλάκα φτάνοντας στο εμφατικό 5-0 στην «Αγία Πετρούπολη», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Europa League.

Το σκορ για την ομάδα του Λουτσέσκου άνοιξε ο Κοκόριν στο 26ο λεπτό. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Τζουλιάνο έκανε το 2-0 (48’), ενώ πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Κοκόριν πέτυχε κι άλλο τέρμα (59’). Στο 66΄ οι Ρώσοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχο ο Κρισίτο, ενώ ο Σατόφ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 80’.

Τεράστια νίκη, η οποία την βάζει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης πέτυχε η Ντάνταλκ. Οι Ιρλανδοί λύγισαν μέσα στο Δουβλίνο με σκορ 1-0 την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το χρυσό γκολ στο ματς σημείωσε ο Κιλντάφ στο 72ο λεπτό. Αυτό ήταν και το πρώτο ευρωπαϊκό τέρμα της Ντάνταλκ στην έδρα της έπειτα από το 1982.