Europa League

Ξεφτίλα για την Γαλατά του Τούντορ: Έμεινε εκτός Ευρώπης! (video)

Εκτός Ευρώπης η Γαλατασαράι. H ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ δεν μπόρεσε να νικήσει κάποια... Έστερσουντς ούτε στην Κωνσταντινούπολη κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa.

Τραγωδία για την Γαλατασαράι! Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ δεν μπόρεσε να ανατρέψει στην Κωνσταντινούπολη το εις βάρος της 2-0 του πρώτου ματς, έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Έστερσουντς και αποχαιρέτησε με άδοξο τρόπο το Europa League.

Οι Σουηδοί δεν… μάσησαν από τη σχεδόν γεμάτη «Turk Telekom Arena» αλλά ούτε και από τα βαριά χαρτιά του ρόστερ των φιλοξενούμενων (Γκομίς, Μπελχαντά, Οζτεκίν, Μαϊκόν). Με μαζική άμυνα κράτησαν το «μηδέν» το πρώτο 45λεπτο και χτύπησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η Έστερσουντ κέρδισε πέναλτι και ο Νούρι ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» στο 60’ καθαρίζοντας ουσιαστικά την δουλειά για την ομάδα του. Η Γαλατά συνέχισε να πιέζει απάντησε με κοντινό σουτ του Τσαλίκ στο 69ο λεπτό, όμως δεν κατάφερε να βρει άλλο ένα γρήγορο γκολ και να αγχώσει τους φιλοξενούμενους.