Γερμανία

Ξέμεινε από… γκολ η Ντόρτμουντ!

Κάποια γκολ… κάβα από την οκτάρα επί της Λέγκια θα έπρεπε να κρατήσει η Ντόρτμουντ! Οι Βεστφαλοί τα βρήκαν μπαστούνια από την Άιντραχτ κι υποχρεώθηκαν σε ήττα (2-1) που τους αφήνει πίσω από την κορυφή

Σε ανώμαλη προσγείωση υποχρεώθηκε η Ντόρτμουντ!

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της Μπάγερν και την εντυπωσιακή οκτάρα επί της Λέγκια στο Champions League, η ομάδα του Τούχελ… έχυσε την καρδάρα με το γάλα στη Φρανκφούρτη.

Παρόλο που κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ομπαμεγιάνγκ (77’) το γκολ του Χούστι από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι Βεστφαλοί χτυπήθηκαν στο επόμενο κιόλας λεπτό (78’) από τον Σεφέροβιτς.

Έτσι, δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα (2-1), με την οποία έμειναν εννέα πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Λειψία και επιτρέπουν στην Μπάγερν να απομακρυνθεί στους έξι, αν επικρατήσει της Λεβερκούζεν.

Την ίδια ώρα η εκπληκτική Χόφενχαϊμ έφευγε όρθια και από τη δυνατή έδρα της Γκλάντμπαχ. Με τέρμα του Αμίρι, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν απέσπασε ισοπαλία 1-1 και παραμένοντας αήττητη, αύξησε στους δυο πόντους τη διαφορά της στην τρίτη από τη Ντόρτμουντ.

Κατά τ’ άλλα, η Κολωνία κόλλησε στο 0-0 με τη μαχητική Άουγκσμπουργκ, η Βόλφσμπουργκ έσωσε τουλάχιστον τον πόντο στο Ίνγκολσταντ (1-1), ενώ Αμβούργο και Βέρντερ έμειναν στο χορταστικό 2-2, που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο.