Ιταλία

Ξεμπούκωσε η Τζένοα

Πήρε μπρος η Τζένοα, καθώς έφθασε σε δεύτερη σερί νίκη για πρώτη φορά στη σεζόν, επικρατώντας 4-0 της Παλέρμο, που αγωνίστηκε για αρκετή ώρα με δέκα παίκτες.

Σε καλό φεγγάρι βρίσκεται πλέον η Τζένοα, καθώς μετά τις πέντε συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα (και ακόμη μια στο Κύπελλο από την Αλεσάντρια στο Κύπελλο), έχει ξεκινήσει την αντεπίθεση της.

Η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι σημείωσε τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα (μετά απ' αυτήν επί της Αταλάντα), κάτι που δεν έχει ξανακάνει φέτος, με το εμφατικό 4-0 επί της Παλέρμο, που πάντως έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 65’, λόγω δεύτερης κίτρινης του Αντζέλκοβιτς.

Μέχρι εκείνο το σημείο το ματς ήταν στο 1-0, χάρη σε τέρμα του Ντε Λα Τόρε από το τέταρτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η αντίπαλος τους ήταν πιο ευάλωτοι στο δεύτερο μισό του δεύτερου ημιχρόνου και πέτυχαν τρία γκολ από το 71ο έως το 88ο λεπτό.