Ιταλία

Ξέρανε τη Μίλαν η Σαμπντόρια

Άλωσε το Μιλάνο η Σαμπντόρια. Οι Γενοβέζοι επικράτησαν 1-0 στο «Σαν Σίρο» με πέναλτι του Μουριέλ και έκακαν ακόμη πιο δύσκολο το έργο τους για έξοδο στην Ευρώπη. Με 10 ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι.

Σόκαρε τη Μίλαν η Σαμπντόρια. Η ομάδα του Μάρκο Τζιναπάολο επικράτησε 1-0 στο «Σαν Σίρο», χάρις σε τέρμα του Μουριέλ από την άσπρη βούλα στο 70ο λεπτό. Το πέναλτι κέρδισε ο Κουαλιαρέλα από τον Παλέτα στην προσπάθεια του να τον «αδειάσει» εντός της περιοχής.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, λόγω δεύτερης κίτρινης του Σόσα στο 90ο λεπτό, που έκανε δυνατό μαρκάρισμα στον Ντούρισιτς. Με αυτόν τον τρόπο οι «ροσονέρι» έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο ματς στο πρωτάθλημα (τρεις σερί ήττες στη Serie A και τέσσερις μαζί με αυτήν από τη Γιουβέντους στο Κύπελλο) και έκαναν ακόμη πιο δύσκολο το έργο τους για κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι πήραν δεύτερη σερί νίκη ύστερα από αυτήν με 3-2 επί της Ρόμα και πλέον βρίσκονται στον μείον τέσσερα από τη Μίλαν.