Γενικά

Ξέρανε τη Ρίβερ με απίστευτη γκολάρα στο superclasico o Τέβες (video)

Νεύρα, πάθος, ένταση και έξι γκολ στο superclasico με την Μπόκα να δραπετεύει από την έδρα της Ρίβερ με το εντυπωσιακό 4-2. Δύο γκολ (το ένα εξαιρετικό) από τον Κάρλος Τέβες.

Άφησε «κάγκελο» με σούπερ ανατροπή σχεδόν 65.000 οπαδούς της Ρίβερ η Μπόκα. Η ομάδα του Σελότο γύρισε 4-2 το superclasico (έχανε 2-1) και ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος της Αργεντινής (έχει έναν βαθμό περισσότερο από την Εστουδιάντες, που έχει ματς λιγότερο).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι αφού άνοιξαν το σκορ με τον Μπου στο 14’, όμως είδαν τους «εκατομμυριούχους» να ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση με τέρματα των Ντριούσι (34’) και Αλάριο (40’).

Στο δεύτερο ημίχρονο Τέβες πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Αρχικά, έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 62’ εκμεταλλευόμενος την τραγική έξοδο του αντίπαλου γκολκίπερ και λίγο πριν το φινάλε (81’) ολοκλήρωσε με φοβερό φαλτσαριστό σουτ την ανατροπή. Το τελικό σκορ έγραψε στις καθυστερήσεις ο Σεντσουριόν στις καθυστερήσεις (90+4΄).