Γαλλία

Ξέρανε την Παρί η Μονακό

Όρθια στο «Parc des Princes» η Μονακό. Η Παρί Σεν Ζερμέν άγγιξε τη νίκη στο ντέρμπι, αλλά η ομάδα του Ζαρντίμ «χτύπησε» στις καθυστερήσεις (1-1) και διατηρήθηκε στην κορυφή, έχοντας πλέον συγκάτοικο.

Δεν μασάει η Μονακό του Ζαρντίμ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έφθασε κοντά στη νίκη στο εντός έδρας ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής του Championnat που θα την έφερνε στα ίσα με τους Μονεγάσκους στη βαθμολογία, αλλά στο τέλος χαμογέλασαν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Καβάνι άνοιξε το σκορ στο 81ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Ντράξλερ από τον Σιντιμπέ για τράβηγμα φανέλας σε σέντρα που έγινε για τον Γερμανό και οι πρωταθλητές έδειξαν να κρατούν στα χέρια τους τη νίκη. Ωστόσο, ο Μπερνάρντο Σίλβα με γκολάρα έφερε την κατάσταση στα ίσα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Πορτογάλος δοκίμασε το πόδι αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και ξέρανε τους γηπεδούχους.

Με αυτό το αποτέλεσμα διατηρήθηκε στο συν τρία από την Παρί η Μονακό και πλέον έχει συγκάτοικο τη Νις στην κορυφή της βαθμολογίας. Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να γίνουν το αφεντικό της αναμέτρησης και ενώ είχαν μεγαλύτερη ανάγκη τη νίκη στο συγκεκριμένο ματς ώστε να φθάσουν τους Μονεγάσκους. Αρκετές από τις επικίνδυνες φάσεις των δύο ομάδων προήλθαν με μακρινά σουτ, όπως και το τέρμα των φιλοξενούμενων.

Το παιχνίδι έδειχνε να... κλειδώνει στο 0-0 που βόλευε πιο πολύ τη Μονακό, αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν απέκτησε το πάνω χέρι μέσω μιας φάσης που δεν μύριζε γκολ. Οι πρωτοπόροι της Ligue 1 έδειξαν χαρακτήρα, δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, ούτε στις καθυστερήσεις και χάρις τον Πορτογάλο έφυγαν ατσαλάκωτοι από το Παρίσι. Μάλιστα, στον λιγοστό χρόνο που απέμεινε μέχρι το φινάλε, κυνήγησαν και δεύτερο τέρμα, αφού δεν κλείστηκαν στην άμυνά τους και προσπάθησαν να ρίξουν και δεύτερο.. χτύπημα στην Παρί.