Αγγλία

Ξέρανε την Τότεναμ η Γουέστ Χαμ, εύκολα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σε ένα ματς-έπος, η Γουέστ Χαμ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 μέσα στο «σπίτι» της Τότεναμ, απέκλεισε τα «σπιρούνια» επικρατώντας 3-2. Εύκολα η Γιουνάιτεντ, στα πέναλτι η Σίτι τη Γουλβς.

Τέτοια ματς γίνονται στην Αγγλία, ακόμα κι όταν δεν πρόκειται για πρωτάθλημα, αλλά για Λιγκ Καπ.

Ο λόγος για τη μεγάλη ανατροπή της Γουέστ Χαμ μέσα στην έδρα της Τότεναμ, που της έδωσε και το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς, με τον Κροάτη να παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, σε μια συνέχεια των προβληματικών της εμφανίσεων, με τα γκολ των Σισοκό (6’) και Ντέλε Άλι (37’) να δίνουν το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ωστόσο, τα «σφυριά» έδειξαν από τις λίγες φορές φέτος ψυχή και δεν παρέδωσαν τα όπλα…

Με πρωταγωνιστή τον Αγιού, το 2-0 είχε γίνει σε 5 λεπτά 2-2 χάρη στα δύο γκολ του χαρισματικού μεσοεπιθετικού. Αυτό ήταν… Η Γουέστ Χαμ με μεγάλη αυτοπεποίθηση ολοκλήρωσε την επική ανατροπή με τον Ογκμπόνα στο 70’ να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να καταβάλλει την αντίσταση της Σουόνσι, επικρατώντας μέσα στην Ουαλία 2-0 με τα γκολ του Λίνγκααρντ.

Τη διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην αξιόμαχη Γουλβς, ενώ το κάζο απέφυγε η Άρσεναλ, αφού στην παράταση νίκησε με 2-1 τη Νόριτς. Ήρωας για τους «κανονιέρηδες» ήταν ο 18χρονος, Έντουαρντ Ενκετιά που με δικό του γκολ στο 85’ έστειλε το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο και στο 96’ έκανε και το 2-1.