Ισπανία

Ξέσπασμα της Ρεάλ στο Μεστάγια – Τεσσάρα κόντρα στη Βαλένθια!

Με δύο γκολ από πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 4-1 τη Βαλένθια στο Μεστάγια εκμεταλλευόμενη τις απουσίες των αμυντικών παικτών που είχαν οι νυχτερίδες.

Αναζητούσε μια νίκη για να τονώσει την αυτοπεποίθησή της και την πέτυχε. Και μάλιστα, σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι το Μεστάγια.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε με 4-1 απέναντι στη Βαλένθια η οποία αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα λόγω των απουσιών των βασικών αμυντικών της, και μείωσε στους δύο τη μεταξύ τους διαφορά έχοντας μάλιστα και έναν αγώνα λιγότερο.

Η «βασίλισσα» εκμεταλλεύθηκε τις απουσίες των βασικών αμυντικών που είχαν οι νυχτερίδες. Έτσι με τους Μπενζεμά, Μπέι και Κριστιάνο Ρονάλντο να συνθέτουν μετά από καιρό την επιθετική της τριπλέτα άσκησε μεγάλη πίεση στην αρχή του αγώνα, με αποτέλεσμα να δημιουργεί ευκαιρίες και να ανοίγει μόλις στο 16ο λεπτό το σκορ με πέναλτι του τελευταίου.

Στο 38ο λεπτό ο Πορτογάλος με δεύτερο πέναλτι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Βασίλισσα που έδειξε να «καθαρίζει» το ματς.

Η Βαλένθια προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει. Ασκώντας πίεση στην άμυνα της Ρεάλ το κατάφερε στο 59ο λεπτό με τον Μίνα. Οι νυχτερίδες έχοντας ανέβει ψυχολογικά συνέχισαν να πιέζουν αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ. Αντίθετα, στο 84ο λεπτό ο Μαρσέλο έκανε το 3-1 υπέρ της Ρεάλ και στο 89’ ο Κροος το τελικό 4-1.