Europa League

Ξινή πρωτιά για Μίλαν

Μπορεί να πήρε την πρόκριση και την 1η θέση, όμως το φινάλε στους ομίλους δεν ήταν θετικό για τη Μίλαν. Η Ριέκα, αν και αποκλεισμένη μασούσε σίδερα και πήρε ιστορική νίκη (2-0) κόντρα στους ροσονέρι

Ιστορική νίκη για τη Ριέκα. Οι Κροάτες, αν και αδιάφοροι αγωνίστηκαν με το μαχαίρι στα δόντια και επικράτησαν 2-0 κόντρα στο Ζάγκρεμπ απέναντι στη Μίλαν, που παρά την ήττα τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου της ΑΕΚ.

Ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για την ομάδα του Ματίας Κεκ. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Πούλιτς με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Στοράρι κι άνοιξε το σκορ. Οι ροσονέρι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως τα… χάλαγαν στην τελική προσπάθεια.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε και η χαριστική βολή για την ομάδα του Γκατούζο, καθώς έπειτα από γύρισμα του Κρζβιτς από τα αριστερά, ο Γκαβράνοβιτς με ωραία προβολή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η Μίλαν πίεσε, προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, όμως τελικά δεν κατάφερε ούτε να μειώσει.