Super League 2

Ξύπνησε και… ξεμπούκωσε ο Άρης!

Από το 54' και μετά οι «κίτρινοι» πέτυχαν τρία γκολ και επικρατώντας 3-0 του Εργοτέλη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», επέστρεψαν στις νίκες, «σκαρφαλώνοντας» εκ νέου στην κορυφή της Football League.

Επιτέλους… Άρης!

Μετά τις «λευκές» ισοπαλίες με Τρίκαλα και Καλλιθέα και αφού χρειάστηκε να περάσουν άλλα 54 λεπτά δυστοκίας στη σημερινή (12/3) αναμέτρηση με τον Εργοτέλη, οι «κίτρινοι»… ξύπνησαν, πέτυχαν τρία γκολ και «καθάρισαν» 3-0 τους Κρητικούς!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, ο Πασχάλης Κάσσος, που κέρδισε το πέναλτι στο 53' (σε ανατροπή του Μπουτσάκη) για το 1-0 του Πλατέλλα από τα 11 βηματα, με τον 26χρονο Δραμινό να πετυχαίνει και γκολ στο 76', διπλασιάζοντας τέρματα της ομάδας του -δύο λεπτά μετά το δοκάρι του Σόουζα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άγγελος Χαντί με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις, με τον Κατσιμήτρο να κάνει κάκιστη εκτίμηση της φάσης.

Ο Άρης, πάντως, πέταξε για άλλη μία φορά ένα πρώτο ημίχρονο στα… σκουπίδια, έχοντας μόλις δύο τελικές. Μάλιστα, η μεγαλύτερη ευκαιρία του α' μέρους ήταν για τον Εργοτέλη, με το ωραίο σουτ του Μπουτσάκη και τον Αναγνωστόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ η ομάδα του Τάκη Γκώνια είχε την κατοχή της μπάλας, 42%-58%!

Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως και ειδικά μετά το τέρμα του Πλατέλλα, οι «κίτρινοι»… ξεμπούκωσαν και με το πρώτο τους «τρίποντο» μέσα στον Μάρτιο, «σκαρφάλωσαν» εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +2 από τον ΟΦΗ.

Στο άλλο ματς για την 21η αγωνιστικής της Football League, ο Καραϊσκάκης… ξέρανε τη Σπάρτη στο 92', με τον Ευαγγέλου να ισοφαρίζει το γκολ του Ράντι από το 67', για το τελικό 1-1.