Πορτογαλία

Καθάρισε τη Λεϊρία και... περιμένει Μπενφίκα στα ημιτελικά η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 3-0 τη Λεϊρία και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας, εκεί όπου θα αντιμετωπίζει Βιζέλα ή Μπενφίκα.

Άνετη και ωραία στα ημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που επιβλήθηκε 3-0 της Λεϊρία εκτός έδρας και εξασφάλισε με άνεση το εισιτήριο.

Οι παίκτες του Ρούμπεν Αμορίμ δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα ενάντια στον σύλλογο της Β’ κατηγορίας και καθάρισαν από το ημίχρονο με τα γκολ των Γκιόκερες (34’) και Ποτέ (37’), προτού ο Σουηδός διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επόμενος αντίπαλος για τα «λιοντάρια», ο νικητής του Βιζέλα-Μπενφίκα, που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (08/02) στις 22:45.