Κύπρος

«Κυρία» στο… χαλαρό!

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ανόρθωση, η οποία νίκησε 3-1 τον Εθνικό Άχνας και πέρασε προσωρινά στη δεύτερη θέση. Μεγάλο διπλό με ανατροπή για την Ομόνοια, 3-2 την ΑΕΛ.

Τη δύναμη της έδρας εκμεταλλεύτηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι η Ανόρθωση. Η «Κυρία» επέστρεψε στις επιτυχίες, νικώντας εύκολα με σκορ 3-1 τον ουραγό Εθνικό Άχνας για την 21η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και σκαρφάλωσε προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι, που είχαν δοκάρι με τον Αράζ στο 42’, άνοιξαν το σκορ με τον Ντουγκλάο στο 49’. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σεϊχού με πέναλτι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά στο 62’ ο Ηλία μείωσε για τους φιλοξενούμενους και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Δύο λεπτά πριν το φινάλε, ο Καμαρά με προσωπική ενέργεια, έκανε το 3-1, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλο διπλό στο Τσίρειο της Λεμεσού επί της τοπικής ΑΕΛ πανηγύρισε η Ομόνοια, που νίκησε με σκορ 3-2 και μάλιστα με ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18’ με τον Ντάρμπισιρ, αλλά οι γηπεδούχοι πριν «βγει» το πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 36’ ο Αβραάμ έκανε το 1-1 και στο 40’ ο Αρουαμπαρένα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν προσωπική υπόθεση του Καντέ. Ο Αφρικανός μπακ σκόραρε δις (61’ και 86’), δίνοντας τη νίκη στους «τριφυλλοφόρους».

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Αλκή πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Δόξας Κατοκοπιάς, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων. Το μοναδικό γκολ, το οποίο έκρινε και την αναμέτρηση, πέτυχε ο Ρούκα στο 28ο λεπτό.