Αγγλία

Λέστερ στον κατήφορο!

Με τα φρένα σπασμένα προς το μοιραίο συνεχίζει η Λέστερ! Οι πρωταθλητές έγιναν παιχνίδι στα χέρια (και) της Σουόνσι με την ουαλική ομάδα να καθαρίζει 2-0 και να τους κρατά… διασωληνωμένους βαθμολογικά

Το ποδοσφαιρικό παραμύθι που έφτιαξε πέρυσι ζει από την ανάποδη η Λέστερ!

Απέναντι στους «κύκνους» της Σουόνσι, η πρωταθλήτρια συνέχισε τη δική της μετατροπή σε… ασχημόπαπο και υπέστη μια ακόμα ήττα με 2-0.

Με ρημαγμένη ψυχολογία και χωρίς λύσεις από τον πάγκο, η ομάδα του Ρανιέρι έγινε παιχνίδι στα χέρια των φορμαρισμένων γηπεδούχων.

Πρώτα λοιπόν έμεινε πίσω στο σκορ στο 36’, με τον Μόουσον να πιάνει υπέροχο σουτ στην κίνηση και να καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα. Κι έπειτα ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Όλσον να τελειώσει έναν άψογο συνδυασμό των παικτών της Σουόνσι και να δώσει πρόωρα τη χαριστική βολή.

Γιατί οι «αλεπούδες» δεν κατάφεραν ποτέ να αντιδράσουν. Δεν έδειξαν ποτέ ικανοί να αλλάξουν τη μοίρα τους (που μοιάζει μαύρη με μια μόλις νίκη σε 10 ματς). Και η λήξη βρήκε την εκπληκτική αντίπαλό τους από πάνω στη βαθμολογία, να έχει μεταβιβάσει στους ίδιους το άγχος της απόστασης αναπνοής από τη ζώνη του υποβιβασμού.