Γαλλία

«Λευκή πετσέτα» η Λιόν

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά, όμως το «Γκραντ Σταντ» ήταν και πάλι γρουσούζικο για τη Λιόν. Η Λιλ, είδε τους «λιονέ» να παραδίνονται, έκανε τσακ-μπαμ την ανατροπή 2-1 και θέτει σε κίνδυνο την πρωτιά τους.

Πλήρωσε την σιγουριά της η Λιόν στο «Γκραντ Σταντ». Για ακόμη ένα παιχνίδι η έδρα της Λιλ αποδείχτηκε… βουνό και οι παίκτες του Φουρνιέ έφυγαν με άδεια χέρια, 2-1, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Τολισό έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Λιόν οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα στο γήπεδο και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιέσουν. Αυτό που δεν πέτυχαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, οι παίκτες του Ζιράρ το κατάφεραν και με το παραπάνω με την συμπλήρωση μιας ώρας. Ένα τραγικό τετράλεπτο κόστισε στη Λιόν, που δέχτηκε δύο τέρματα, πρώτα με τον Γκεγιέ (56’) κι εν συνεχεία με τον Λόπες (60). Οι «λιονέ» αν και άργησαν κατάφεραν να συνέλθουν στο φινάλε, όπου κυνήγησαν την ισοφάριση. Ο Ενιάμα και οι αμυντικοί του άντεξαν την πίεση και κράτησαν μια μεγάλη νίκη.

Έτσι, η Λιόν έμεινε στους 54 βαθμούς και πλέον δίνεται η ευκαιρία στην 2η Παρί (52) να πιάσει κορυφή αν περάσει από την έδρα της Μονακό την Κυριακή.