Ισπανία

Λύγισε τη Λα Κορούνια η Ατλέτικο!

«Καθάρισε» για την Ατλέτικο ο Παρτέι! Με γκολ του 24χρονου μέσου στα… χασομέρια, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε 1-0 στην έδρα της Λα Κορούνια και ανέβηκε ξανά τρίτη.

Πολύ σκληρή για να… πεθάνει η Ατλέτικο!

Με γκολάρα του Τόμας Παρτέι στις καθυστερήσεις η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πέρασε από την έδρα της Λα Κορούνια (0-1) και συνεχίζει να βρίσκεται στην καταδίωξη της Βαλένθια αλλά και της Μπαρτσελόνα.

Το ματς ήταν ισορροπημένο σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό διάστημα. Η μεν Ατλέτικο ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο μέρος αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την κατοχή της σε ευκαιρίες και όσες εν τέλει έφτιαχνε, δεν έβρισκαν στόχο. Από την άλλη μεριά η Ντέπορ είχε ένα καλό πρώτο τέταρτο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους χωρίς όμως να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Τα λεπτά περνούσαν, οδεύαμε ολοταχώς προς το φινάλε και οι δύο ομάδες έδειχναν να συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας. Ωστόσο, η Ατλέτικο χτύπησε στο φινάλε. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παρτέι με φοβερό πλασέ έξω από την περιοχή νίκησε τον Παντιλίμον και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.