Γενικά

«Λύγισε» την Ουρουγουάη η Αυστρία!

Με γκολ του Σάουμπ λίγο πριν το φινάλε, η Αυστρία πανηγύρισε την φιλική νίκη επί της Ουρουγουάης με 2-1.

Σπουδαία, έστω και φιλική, νίκη πήρε η Αυστρία κόντρα στην Ουρουγουάη. Στο ματς που έγινε στο «Ερνστ Χάπελ», η ομάδα του Φράνκο Φόντα επικράτησε 2-1 των Λατίνων, που παρατάχθηκαν με ένα… κράμα βασικών και αναπληρωματικών στην ενδεκάδα!

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα του ματς ήταν φανταστικός και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Ο Σάμπιτζερ στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Αυστριακούς, εκμεταλλευόμενος και την κακή θέση που είχε ο Σίλβα. Ωστόσο, η απάντηση της Ουρουγουάης ήρθε άμεσα με τον ΚΑβάνι να προλαβαίνει την έξοδο του Λίντνερ και με κεφαλιά να ισοφαρίζει στο 10’.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σάουμπ στο 87ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα.