Γερμανία

Λύκοι «δάγκωσαν» την Μπάγερν!

Σόκαρε την Μπάγερν μέσα στο «Allianz Arena» η Βόλφσμπουργκ. Παρότι έμειναν πίσω στο σκορ με 2-0, οι «λύκοι» απάντησαν με γκολ των Άρνολντ, Ντινταβί και έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Μόναχο!

Ντινταβί και… τέζα η Μπάγερν!

Με γκολ του 27χρονου Γερμανού στο 83ο λεπτό, η Βόλφσμπουργκ πήρε ξανά μετά από 16 χρόνια βαθμό κόντρα στους Βαυαρούς (2-2) και έδωσε την ευκαιρία στην Ντόρτμουντ να πάρει προβάδισμα τριών βαθμών εφόσον αυτή επικρατήσει της Γκλάντμπαχ (23/9, 19:30)!

Η Βόλφσμπουργκ κρατούσε γερά στο πρώτο μισάωρο αλλά κάπου εκεί οι Βαυαροί άρχισαν να ανεβάζουν στροφές. Ο Λεβαντόφσκι με πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος στο 33’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Ρόμπεν εννιά λεπτά μετά και να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, η οποία πήρε σαφέστατο προβάδισμα νίκης.

Ο Ούλραϊχ όμως είπε να προσθέσει… άγχος στους οπαδούς της ομάδας. Ο πορτιέρε της Μπάγερν υπέπεσε σε τρομερή γκέλα στο 56ο λεπτό μετά την εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ και έβαλε την Βόλφσμπουργκ στη διεκδίκηση ενός βαθμού, τον οποίο εν τέλει και κατάφερε να πάρει χάρη στο γκολ του Ντινταβί (83’) με κεφαλιά.