Ισπανία

«Λύτρωσε» τη Ρεάλ ο Μπέιλ

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε δις κι έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης, όμως ο Μπέιλ ισοφάρισε ισάριθμες φορές, «σώζοντας» τον βαθμό μετά το 2-2, στην αυλαία της 3ης αγωνιστικής!

Το μη χείρον βέλτιστο θα έλεγε κανείς για τη Ρεάλ Μαδρίτης, μετά το σημερινό ισόπαλο 2-2 με τη Βιγιαρεάλ στο «Στάδιο Κεράμικα», στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Primera Division.

Κι αυτό γιατί η «λευκή βασίλισσα» ναι μεν δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί στο έπακρο τη χθεσινή «γκέλα» της Μπαρτσελόνα, αλλά από την άλλη κατάφερε να… σώσει τον ένα βαθμό και να παραμείνει αήττητη, έχοντας βέβαια δύο ισοπαλίες στο ξεκίνημα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση κι ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα σχετικά νωρίς, με τον Ζεράρ Μορένο να σκοράρει στο 12’, με τη… συμβολή και του Κουρτουά που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σταθερά το μάλλον αδύναμο και χωρίς ισορροπία σουτ του Εκαμπί, δίνοντας στον πρώτο την ευκαιρία να πετύχει το τρίτο του φετινό τέρμα...

Ωστόσο, από τα μισά του πρώτου 45λεπτου και μετά η Ρεάλ κυριάρχησε και αφού πρώτα… προειδοποίησε, με το δοκάρι του Μπενζεμά στο 45’, στην αμέσως επόμενη φάση έφτασε στην ισοφάριση. Όταν μετά από ωραία συνεργασία των Γιόβιτς, Καρβαχάλ και Μπέιλ, ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα από κοντά στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-1!

Στην επανάληψη ήταν λίγες οι καθαρές φάσεις για γκολ, με τους «μερένγκες» πάντως να διατηρούν τον έλεγχο του ματς και τη Βιγιαρεάλ να βρίσκει το γκολ, με τον Γκόμεθ, μάλλον κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού ουσιαστικά δεν απείλησε την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν… ξύπνησε στο τέλος της αναμέτρησης, πίεσε αφόρητα για την ισοφάριση και την πέτυχε, με τον Μπέιλ να δίνει ξανά τη λύση, ενώ ο Ουαλός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες…