Ιταλία

Λύτρωσε την Φιορεντίνα ο Μπαμπακάρ!

Η Φιορεντίνα έκανε φοβερή εμφάνιση, έφτιαξε 26 τελικές και κατάφερε τελικά με γκολ του Μπαμπακάρ λίγο πριν το φινάλε να… λυγίσει την Κάλιαρι (0-1).

Θα ήταν κρίμα να μην πάρει αυτό το ματς η Φιορεντίνα…

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έκανε απίστευτη εμφάνιση, έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη (σσ. 26 τελικές) αλλά κατάφερε να βρει το γκολ με τον Μπαμπακάρ στο φινάλε και να… λυγίσει την αντίσταση της Κάλιαρι (0-1).

Το ματς ήταν ένας μονόλογος. Η Φιορεντίνα πίεζε ασφυκτικά, έφτιαχνε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη αλλά οι Σιμεόνε, Τερό και Μπαντέλι δεν κατάφερναν να… κουνήσουν το πλεκτό. Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα, με τους «βιόλα» να συνεχίζουν το σφυροκόπημα και να αγγίζουν το γκολ σε πολλές περιπτώσεις. Τη λύση, όμως, έδωσε ο Μπαμπακάρ στο 82ο λεπτό με κοντινό προβολή, με τον σκόρερ να έχει μπει μόλις δώδεκα λεπτά νωρίτερα και να αποδεικνύεται στην χρυσή αλλαγή του Στέφανο Πιόλι!

Στο φινάλε του αγώνα ο Ζοάο Πέδρο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο, ενώ στα 9 περίπου λεπτά των καθυστερήσεων η Κάλιαρι δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια ευκαιρία και να τσιμπήσει τον βαθμό.